14
listopada
2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poszukuje polskich podmiotów do udziału w planowanych do utworzenia konsorcjach IPCEI dot. technologii cyfrowych oraz czystych technologii

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poszukuje polskich kandydatów do udziału w planowanych do utworzenia w 2025 roku konsorcjach IPCEI (Important Projects of Common European Interest), w ramach, których przedstawiciele z co najmniej czterech Państw będą realizować wspólne międzynarodowe projekty. Zaproponowane w ramach prac Joint European Forum for IPCEI (Komisji Europejskiej i państw członkowskich) obszary, w których uczestniczy również Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dotyczą obszarów związanych z zieloną i cyfrową transformacją europejskiej gospodarki. 

Projekty IPCEI muszą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, pozytywnie wpływać na środowisko i na wzrost konkurencyjności europejskiego przemysłu.

W trakcie trwających prac w ramach Grupy Roboczej ds. Identyfikacji Technologii Cyfrowych (WG Digital technologies) oraz Grupy Roboczej ds. Identyfikacji Czystych Technologii (WG Clean technologies), działających przy Joint European Forum for IPCEI, zaproponowano następujące obszary technologii, które mogą zostać objęte wsparciem IPCEI:

Decentralised and federated infrastructure for artificial intelligence and service (IPCE-AI),
Advanced semiconductor technologies (IPCEI-AST),
Deploying large-scale decentralised and federated Edge-computing Infrastructure and Services (IPCEI-ECI),
Circular Advanced Materials for Clean Technologies (IPCEI-CAM).
Więcej informacji nt. poszczególnych obszarów technologicznych znajduje się w załącznikach.

Ostateczna decyzja KE dotycząca utworzenia IPCEI zależeć będzie od zainteresowania Państw Członkowskich poszczególnymi tematami. 

W celu wyrażenia zainteresowania udziałem w pracach dot. utworzenia konsorcjów IPCEI należy wypełnić i przesłać do dnia 17 listopada 2024 r. formularz pn. „Ankieta IPCEI" na adres: smart@mrit.gov.pl. 

 

***

Czym jest mechanizm IPCEI? 

 

IPCEI to mechanizm, który ma budować niezależność Europy w strategicznych dla niej obszarach rozwoju gospodarczego. KE wstępnie ocenia projekty IPCEI m.in. pod kątem pozytywnego wpływu na rynek wewnętrzny i społeczeństwo UE, a także zgodności ze wspólnymi europejskimi celami. Projekty są współfinansowane z budżetów państw członkowskich w formule udzielania pomocy publicznej. Uczestnikami / beneficjentami IPCEI mogą być wszystkie przedsiębiorstwa bez względu na ich wielkość. 

Główne kryteria projektów IPCEI

projekty powinny być finansowane co do zasady przez co najmniej cztery państwa członkowskie (z wyjątkami),
korzyści wynikające z projektu muszą być jasno zdefiniowane, konkretne i identyfikowalne i nie mogą ograniczać się jedynie do państw członkowskich zapewniających finansowanie, lecz muszą obejmować większą część Unii,
projekty powinny być realizowane na dużą skalę dzięki utworzeniu konsorcjum podmiotów,
podmioty powinny udowodnić, że zgłaszany projekt wpisuje się w nadrzędny interes europejski.
W ramach mechanizmu IPCEI możliwe jest wsparcie w zakresie:

Badań, rozwoju i innowacji projektów, które muszą mieć wyraźnie innowacyjny charakter lub wnosić istotną wartość dodaną w tej dziedzinie w kontekście najnowszych osiągnięć w danym sektorze. 
Pierwszego przemysłowego wdrożenia umożliwiające rozwijanie nowych produktów bądź usług o wysokiej zawartości badawczej i innowacyjnej lub wprowadzanie całkowicie innowacyjnych procesów produkcyjnych.  
Infrastrukturalnym w dziedzinie środowiska, energii, transportu, zdrowia lub cyfrowej (w zakresie nie objętym dwoma wcześniejszymi) projektów, które muszą mieć duże znaczenie dla strategii UE w zakresie środowiska, klimatu, energii (w tym bezpieczeństwa dostaw energii), transportu, zdrowia, przemysłu albo wnosić znaczny wkład w rynek wewnętrzny w wymienionych sektorach oraz obszarach powiązanych z nimi. Projekty takie mogą być finansowane od momentu powstania do czasu uzyskania pełnej operacyjności.

Ankieta IPCEIfinal.docx

IPCEI - CAMdraft.pdf

Zobacz także:

IV KONGRES ESG

10 stycznia 2025
IV KONGRES ESG
Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl