Dodano: 16 stycznia 2015

Konferencja Polska Wschodnia - dziś i jutro, Kielce 14-15 października 2015 r.

W dniach 14 - 15 października 2015 r. odbyła się w Targach Kielce Konferencja "Polska Wschodnia - dziś i jutro”, która miała na celu podsumowanie wdrażania programu „Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013” oraz wprowadzenie do kolejnego programu skierowanego do makroregionu – „Polska Wschodnia 2014-2020”. Wśród zaproszonych gości, którzy otworzyli konferencję znaleźli się między innymi Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych.


fot. źródło: www.targikielce.pl


Dyskusje, które odbyły się w pierwszym dniu miały na celu podsumowanie realizacji programu „Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013”. W panelu III "Polska Wschodnia z potencjałem" wziął udział Pan Krzysztof Krystowski, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie. Krzysztof Krystowski mówił m.in. o wsparciu na rozwój klastrów i powoływaniu inicjatyw klastrowych przewidzianym w ramach PO RPW w latach 2007-2013 oraz opowiedział o korzyściach z udziału w programie i pespektywach rozwoju firm w makroregionie. Wśród panelistów biorących udział w dyskusji znaleźli się specjaliści, przedsiębiorcy, osoby zaangażowane w program i dostrzegające jego skutki, w tym: Sławomir Majman, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Jacek Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego , Magdalena Bartmińska-Ziarek, firma NOTA -Zakład Mechaniki Precyzyjnej, Paweł Redlin, firma "Lubawa" Przetwórstwo Owoców i Warzyw, dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

W trakcie dyskusji na temat potencjału Polski Wschodniej przedstawiciele takich firm jak „Lubawa” zajmująca się przetwórstwem owoców czy NOTA z branży obróbki metali supertwardych, mówili o tym co zmieniło się w ich działalności. Padło wiele pozytywnych słów w kontekście rozwoju, zwiększenia liczby podpisywanych kontraktów, zwiększenia eksportu czy promocji i zbudowaniu wizerunku.

Ważne słowa padły w momencie przejścia od pozytywu do barier, które mogą zatrzymać tę dobrą passę rozwoju makroregionu. – Byliśmy na targach w Mediolanie, gdzie Polska niestety nie wykorzystała odpowiednio swojej szansy na promocję, dobrą promocję Pokazywano film o naszej historii, w której skupiono się głównie na jej negatywnym wymiarze – kraj, na który ciągle ktoś napada. Zabrakło tego co w Polsce silne – silnych polskich producentów i dystrybutorów. Nie wykorzystaliśmy tej szansy na pokazanie się – zauważył dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

- Kupowanie i remontowanie sprzętu, jeżdżenie używanymi samochodami przestaje mieć sens. Możemy być podmiotem gry gospodarczej. Musimy, jako kraj, uwierzyć, że stać nas na bycie ambitnym i suwerennym państwem – dodał Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.        


fot. Ministerstwo Gospodarki


Głównym tematem drugiego dnia wydarzenia były wyzwania stojące przed Polską Wschodnią oraz perspektywy rozwoju na kolejne siedem lat. Głos w dyskusji należał do ekspertów, przedstawicieli firm i instytucji, a motywem przewodnim spotkania była prezentacja nowych instrumentów w programie „Polska Wschodnia 2014-2020”, które są skierowane do przedsiębiorców.

 


Źródło:

http://www.targikielce.pl/

http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,musimy-byc-kojarzeni,13375.chtm

 

Związek Pracodawców Klastry Polskie

Adres:
ul. Księcia Bolesława 1/3
01-452 Warszawa

Telefon: 533 911 904

E-mail: poczta@klastrypolskie.pl

Nr konta bankowego:
BRE Bank 51114010100000541276001001

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl