25
września
2013

Klastry szansą dla OZE

Swoją refleksją i doświadczeniem w tej dziedzinie dzielili się ze słuchaczami:

  • Jacek Kopyra, Dyrektor Zarządzający Korporacji Radex S.A. w Warszawie i Członek Zarządu, Skarbnik Klastra COP;
  • Bogdan Węgrzynek, Prezes Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw;
  • Jarosław Bulanda, Wiceprezes Zarządu Związku „Klastry Polskie”, Dyrektor Zarządzający Śląskiego Klastra Lotniczego;
  • Bartłomiej Bodio, poseł na Sejm RP i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej;
  • Dariusz Dziadzio, poseł na Sejm RP i Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej;
  • Ewa Mikos-Romanowicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu z SIEMENS,
  • Jean-Luc Mahboubi z Optimum Consulting;
  • Profesor Krzysztof Pawłowski, Prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.


Nad interesującym przebiegiem panelu czuwał Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.Rozpoczęto prezentacją Klastra Przemysłowego Dawnych Terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wśród optymistycznych uwag na temat prężnego rozwoju klastrów, energii i zaangażowania podmiotów biznesowych oraz samorządowych w budowanie nowatorskiego segmentu gospodarczego, jakim jest współpraca klastrowa, dały się słyszeć również głosy zawodu, spowodowane brakiem satysfakcjonujących działań ze strony Rządu na rzecz polityki klastrowej. Jarosław Bulanda i Wojciech Materna zauważają, że wsparciem, zarówno finansowym, jak i legislacyjnym, obejmuje się tzw. „aktorów klastrów”, nie zaś przedsiębiorców, którzy de facto wzmacniają gospodarkę polską, zasilając budżet krajowy i zmniejszając bezrobocie.  Tym ważniejsze wydają się zatem działania Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, który, jak mówił Bartłomiej Bodio, występuje w Sejmie w interesie klastrowiczów i przekazuje parlamentarzystom sens zakładania klastrów oraz ich potrzeby.


Wszak przyszłość, nie tylko polskiego, biznesu leży we współpracy – stwierdza profesor Krzysztof Pawłowski. – Czas indywidualnie prowadzonej działalności dobiegł końca, jego możliwości wyczerpały się. Co znamienne, do organizacji klastrowych przystępują nie tylko małe przedsiębiorstwa, ale także potentaci przemysłowi, czego przykładem jest Siemens. Jego przedstawicielka objaśniała, że dla dużej firmy również cenna jest przynależność klastrowa z uwagi na tworzenie nowych rynków odbiorców, a także na płaszczyźnie wymiany doświadczeń, m.in.  prowadzenia szkoleń dla mniejszych firm.


O polityce klastrowej we Francji opowiadał Jean-Luc Mahboubi. Podkreślał, że bardzo istotne dla sukcesu klastrów jest kryterium branżowe decydujące o ich powstawaniu. Jego zdaniem klaster, który „zajmuje się wszystkim”, ma mniejsze szanse na rozwój. Bogdan Węgrzynek nakreślił obraz możliwości, jakie daje region południowej Polski w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. Różnorodność głosów nad kondycją polskich klastrów pokazuje, że jest jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie w sferze przyjaznego klastrom ustawodawstwa.

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl