16
sierpnia
2013

Klastry Polskie zawarły międzynarodową współpracę

9 sierpnia 2013 r. na PGE Arena Gdańsk podpisano ważną dla rozwoju polskiej gospodarki umowę o międzynarodowej współpracy. W dwóch kolejnych dniach w Sopocie rozegrano I Regaty Klastrów Polskich.

 

Wydarzenia, na które przybyli członkowie klastrów z całej Polski rozpoczęły się na stadionie PGE Arena Gdańsk. Tematem przewodnim spotkania były kryteria wyboru kluczowych klastrów, natomiast najważniejszym punktem podpisanie porozumienia o międzynarodowej współpracy.

 

 

Na początku jako gospodarz wystąpiła Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, która zwracała uwagę jak bardzo Województwo docenia rolę klastrów w rozwoju regionu, omówiła sposoby ich wspierania oraz przeprowadzone w ostatnim czasie konkursy wyłaniające klastry kluczowe.

 

Swoją obecnością uświadczył wydarzenie także bardzo aktywnie wspierający tego typu inicjatywy Bartłomiej Bodio - Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, który podpisanie porozumienia objął patronatem honorowym, obok m.in. Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego i Premiera Węgier Viktora Orban. Na PGE Arena gościł także Dariusz Dziadzio - Wiceprzewodniczący Parlamentarny Zespołu ds. Polityki Klastrowej, również okazujący duże wsparcie dla działań klastrów polskich.

 

Sygnatariuszami porozumienia o międzynarodowej współpracy byli Prezes Międzynarodowego Klastra Stosunków Gospodarczych "Futura" Sarosi Zoltan Ur, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie Krzysztof Krystowski i Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Bogdan Węgrzynek oraz inni przedstawiciele wymienionych klastrów. W ramach międzynarodowego klastra gospodarczego po zawarciu umowy będą współpracować Polska z dotychczasowymi członkami jakimi są m.in. Węgry, Niemcy, Bułgaria, Słowacja, Ukraina, Rosja, Serbia, Rumunia i Stany Zjednoczone.


 

Współpraca będzie dotyczyła m.in. tworzenia i realizowania wielu międzynarodowych, adaptacji technologii czy prowadzenia działań na rzecz rozwoju regionalnego. Klaster "Futura" wraz z klastrami, które wyraziły chęć współpracy, będzie prowadzić na terenie Polski działania skierowane na tworzenie innowacyjności, realizowanie badań naukowych i współpracę w zakresie gospodarki, sektora rolno-spożywczego, zdrowia, handlu i turystyki.

 

Na PGE Arena pojawili się znani i utytułowani polscy sportowcy, których reprezentował Artur Siódmiak, piłkarz ręczny, srebrny medalista Mistrzostw Świata 2007 i brązowy Mistrzostw Świata 2009. W wydarzeniach uczestniczył również Jacek Wroński, znany polski dziennikarz muzyczny, który rozpoczął współpracę w ramach OKIP w zakresie działań marketingowych.

 

W drugiej części spotkania eksperci z zakresu klasteringu i innowacyjności przedstawili zebranym wiele cennych informacji dotyczących m.in. selekcji klastrów kluczowych. Bogumił Hausman ze Szwedzkiej Agencji Rządowej ds. Systemów Innowacji Vinnova zrelacjonował współpracę klastrów w rejonie Morza Bałtyckiego i działanie programu Vinnova.

 

 

Maciej Dzierżanowski, Ekspert z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Lider analizy klastrowej, współpracujący ze Związkiem Pracodawców Klastry Polskie, zrelacjonował plany wsparcia klastrów w perspektywie 2014-2020 oraz przedstawił możliwe kryteria, na podstawie których mają zostać wybierane kluczowe klastry. Głównym celem proponowanych zasad dla przyszłej polityki klastrowej jest to wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Ekspert z dziedziny klasteringu przedstawił także szerokie wnioski z doświadczeń międzynarodowych w zakresie selekcji klastrów.

 

W ostatniej części spotkania odbył się przeprowadzony przez Macieja Dzierżanowskiego warsztat w formie Konwencji Liderów, podczas którego przedstawiciele klastrów, sfery badawczo-rozwojowej i samorządów dyskutowali w kilkuosobowych grupach i sami starali się wybrać najlepsze kryteria decydujące o wyborze klastrów kluczowych. Następnie efekty pracy przedstawili zebranym. Po zakończeniu owocnych debat wszyscy goście mieli okazję zwiedzić stadion piłkarski PGE Arena Gdańsk.

 

 

Reprezentujący Międzynarodowy Klaster Stosunków Gospodarczych "Futura" Węgrzy, którzy przyjechali do Polski specjalnie w celu podpisania porozumienia z Klastrami Polskimi i OKIPem, byli bardzo zadowoleni z wizyty i wyrazili ogromne słowa uznania dla organizatorów. Byli wdzięczni za tak miłą gościnę. Zaznaczyli również, że bardzo podobał im się Gdańsk i Sopot, gdzie zostały rozegrane I Regaty Klastrów Polskich, a cała Polska to piękny kraj, bardzo prężnie rozwijający się.

 

Podczas dwóch kolejnych dni rozegrano I Regaty Klastrów Polskich w Sopocie na dwóch typach jachtów - Skippi i Delphia 28. Przed ich rozpoczęciem odbył się pokaz ASTRAL Team Nowy Sącz, grupy akrobatycznej z elementami sztuk walki full-contact i karate, wielokrotnych medalistów Polski i Europy oraz reprezentantów kraju na arenie światowej. Ich występ był wielką atrakcją, wszyscy uczestnicy regat byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności jakie zaprezentowali nowosądeccy wyczynowcy.

 

Podpisujący 9 sierpnia porozumienie Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw osiągnął wielki sukces również w zawodach sportowych, zdobywając w sumie 1, 2 i 3 miejsce w dwóch klasach. Reprezentanci OKIP, którzy stanęli najwięcej razy na podium w klasie Delphia 28  zajęli drugie miejsce w składzie: Patryk Węgrzynek, Anna Figiel, Katarzyna Zdziechowska, Joanna Węgrzynek, Agnieszka Frysiak oraz Aleksandra Brodiuk. W klasie Skippi zwyciężył jacht, w którego załodze wystąpiła reprezentantka OKIP Aleksandra Brodiuk. Natomiast na trzecim stopniu podium stanęła załoga wyłącznie teamu OKIP - Małgorzata Ligas, Joanna Zalewska i Izabela Okarmus. Warte podkreślenia jest, że wszystkie załogi Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw były zdecydowanie najmłodszymi ekipami i do tego niemal jedyne żeńskie. Odebrać to można jako znak, że przyszłość należy do innowacyjnych, młodych liderów.

 

Organizatorami warsztatu oraz I Regat Klastrów Polskich był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej, Sopocki Klub Żeglarski, Fundacja Sport na Zdrowie, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Agencja Promotorska Menu Group i Związek Pracodawców Klastry Polskie.

 

Podziękować należy klastrom z całej Polski, ich prezesom i pozostałym reprezentantom klastrów, którzy nie zawiedli oczekiwań i bardzo licznie przybyli na Pomorze, aby uczestniczyć w tak ważnych dla struktur klastrowych wydarzeniach.


Wielkie podziękowania należy skierować przede wszystkim do Ewy Lewandowskiej - Koordynatora Pomorskiego Klastra Żeglarskiego - inicjatora regat. Jej wkład w organizację imprezy był ogromny, dzięki niej wydarzenie zostało zorganizowane bardzo profesjonalnie i osiągnęło końcowy sukces.

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl