29
lipca
2020

45. edycja wyróżnień Raportu CSR | ZP Klastry Polskie wyróżniony

Gemini Polska i Związek Pracodawców Klastry Polskie zostali wyróżnieni w 45. edycji Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Laureatów doceniono za ich wkład w walkę z epidemią koronawirusa w Polsce. Aktualne wydanie raportu, opublikowane także na portalu RaportCSR.pl, to kompendium wiedzy na temat podejmowanych przez polskie przedsiębiorstwa i instytucje inicjatyw w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Publikacji Raportu towarzyszyła też debata on-line, zorganizowana wspólnie z „Super Biznes”, dodatkiem ekonomicznym Super Expressu.

45. edycja Raportu CSR ponownie została poświęcona kulisom walki polskiego biznesu z epidemią koronawirusa. W poprzednim edycji wyróżniliśmy firmy Żabka Polska i Huawei oraz Caritas Polska. W tej edycji laureatami są apteki Gemini; za działania na rzecz pacjentów, wsparcie szpitali i domów opieki społecznej w czasie pandemii koronawirusa w Polsce, a także Związek Pracodawców Klastry Polskie za skuteczne wykorzystanie swojego potencjału naukowego, przemysłowego oraz badawczego w walce z skutkami kryzysu wywołanego przez COVID-19.

– Odpowiedzialne firmy, nie zważając na trudną sytuację gospodarczą, chętnie angażują się w niesienie pomocy potrzebującym w tym trudnym czasie. Doceniając to ogromne wsparcie dla nas wszystkich, postanowiliśmy zadedykować im drugą już, tegoroczną edycję Raportu CSR – mówi Natalia Witkowska, redaktor naczelna serwisu RaportCSR.pl.

 

Laureaci: Gemini Polska i Związek Pracodawców Klastry Polskie

Farmaceuci zatrudnieni w Gemini Polska udowodnili, że mogą być bardzo silnym wsparciem systemu ochrony zdrowia w czasach, gdy dostęp do lekarzy i placówek medycznych jest utrudniony.
W najtrudniejszym czasie zamrożenia życia społecznego i gospodarczego to apteki stały się miejscem, w którym pacjenci mogli uzyskać pomoc. – Polscy farmaceuci w czasach pandemii zdali egzamin celująco – mówi Artur Łakomiec, prezes zarządu Gemini Polska. Apteki zabezpieczyły też wiele szpitali w niezbędne materiały ochronne, a do ośrodków pomocy społecznej dotarły specjalne transporty produktów pierwszej potrzeby.

 

Związek Pracodawców Klastry Polskie w czasie pandemii skutecznie wykorzystał swoje unikalne możliwości, wynikające z charakterystyki zrzeszonych firm i organizacji, zapewniając wsparcie lokalnym społecznościom w walce z koronawirusem. W czasie apogeum pandemii członkowie Klastrów współpracowali m.in. zapewniając wsparcie finansowe i operacyjne dla firm zajmujących się importem i dystrybucją środków ochrony osobistej, stworzyli też bazę technologii, które były bezpośrednio związane z walką z wirusem. – Nasz potencjał i umiejętność radzenia sobie w sytuacji zagrożenia, a takim niewątpliwie jest pandemia, zostało dostrzeżone, czego efektem było pierwsze w historii spotkanie przedstawicieli europejskich klastrów z komisarzem Komisji Europejskiej – mówi Krzysztof Krystowski, wiceprezes Związku Klastrów Europejskich i prezes ZPKP.

 

W Raporcie CSR rozmawiamy też o wolontariacie, jako kluczowym działaniu CSR w czasach pandemii, zastanawiamy się też, przez pryzmat społecznej odpowiedzialności biznesu, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość gdy pandemii ustąpi. W wydaniu przeczytamy o wspólnych działaniach spółki Emitel i klubu Legia Warszawa, w ramach akcji #gotowidopomocy, a także o wsparciu, jakiego udzieliła Grupa Lux Med osobom, które w wyniku pandemii straciły pracę. W jednym z najbardziej poszkodowanych krajów Europy, we Włoszech, w pomoc mieszkańcom włączył się koncern Leonardo, użyczając m.in. swoje śmigłowce i samoloty. Przeczytacie o tym, i o wielu innych inicjatywach CSR, w najnowszym wydaniu Raportu, który można pobrać ze strony www.raportcsr.pl/raport-csr/

Raport CSR, czyli cykliczne kompendium dobrych praktyk

Raport CSR to pierwszy tak duży projekt wydawniczy w Polsce, którego misją jest promowanie najważniejszych i najciekawszych działań CSR prowadzonych przez firmy i instytucje. Pierwszy numer kwartalnika pojawił się w 2009 r. Od tego czasu ukazało się już 45 edycji, w których wyróżniono już ponad 100 laureatów.

Projekt funkcjonuje także w sieci, w postaci portalu RaportCSR.pl, gdzie można pobrać wszystkie wydania kwartalnika. Portal dzięki codziennym informacjom z branży buduje kompendium wiedzy o społecznej odpowiedzialności biznesu.

Debata on-line

Kolejnej edycji Raportu CSR towarzyszyła też debata on-line, zorganizowana wspólnie z „Super Biznes”, dodatkiem ekonomicznym Super Expressu. W debacie wzięli udział: Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie; Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska oraz prof. Piotr Skarżyński, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Telemedycyny i e-zdrowia oraz członek zarządu Centrum Mowy i Słuchu Medincus. Debatę można obejrzeć tutaj:  https://superbiz.se.pl/wiadomosci/pandemia-koronawirusa-cyfrowa-rewolucja-dla-pacjentow-aa-7hEb-V6EC-7wwq.html

Raport jest przygotowywany co kwartał przez redakcję portalu RaportCSR.pl. Partnerami Raportu są Agencja Informacyjna ISBnews, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” i serwis Kurier365.pl. W każdej edycji wybierane są projekty z zakresu CSR, które wyróżniły się pod względem oryginalności, siły oddziaływania i spójności z polityką oraz strategią firm lub instytucji, które je realizują.

W poprzednich edycjach Raportu CSR wyróżnieni zostali m.in. PKN Orlen, Maspex, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, PKP Cargo, Fundacja OnkoCafe wraz z firmą Novartis, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, KGHM Polska Miedź, PKP Energetyka, Grupa Ferrero oraz spółka Emitel.

Raport jest na FB (https://www.facebook.com/raportcsr/) i TT (https://twitter.com/RaportCSR)

LINK do dodatku: https://raportcsr.pl/wp-content/uploads/2020/07/raport_csr_45-edycja.pdf

ŹRÓDŁO: RaportCSR

Zobacz także:

IV KONGRES ESG

10 stycznia 2025
IV KONGRES ESG
Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl