06
czerwca
2013

Wielkim sukcesem zakończył się I Kongres Klastrów Polskich w SEJME RP

Zakończył się I Kongres Klastrów Polskich w Sali Kolumnowej Sejmu RP pod Honorowym Patronatem Marszałek Sejmu Pani Ewy Kopacz, Wicepremiera, Ministra Gospodarki Pana Janusza Piechocińskiego, Minister Rozwoju Regionalnego Pani Elżbiety Bieńkowskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Barbary Kudryckiej i Ministra Cyfryzacji i Administracji Pana Michała Boniego.

 

Kongres organizowany był przez Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Związek Pracodawców Klastry Polskie przy wsparciu finansowym Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu oraz Podkarpackiego Klastra Informatycznego.Koordynatorem całego przedsięwzięcia był Bogdan Węgrzynek prezes zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

 

 

Po raz pierwszy w historii młodej polityki klastrowej, Ministrowie o kluczowym znaczeniu dla klastrów, usłyszeli otwarcie o problemach związanych z ich funkcjonowaniem, bezpośrednio od przedsiębiorców i przedstawicieli nauki. Rozmowy w takiej formie dają większe perspektywy współpracy i dobitnie uzmysławiają dysfunkcje, ale też nasuwają więcej pomysłów, aby poprawić niepożądaną sytuację. Bez wątpienia także termin w jakim odbyło się spotkanie był strzałem w dziesiątkę, bowiem władze szczebla centralnego są w fazie przygotowywania kształtu wsparcia w nowej perspektywie finansowania z UE.

 

Konferencja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem środowiska klastrowego, partnerami byli przedstawiciele kilkudziesięciu klastrów z 16 województw. Na spotkanie przyjechało około czterystu osób - przedstawiciele nauki, administracji publicznej i samorządowej oraz przedsiębiorcy z całej Polski. Wiele słów uznania padło z ust Ministrów- Pani Grażyny Henclewskiej Wiceminister Gospodarki, Pani Iwony Wendel Wiceminister Rozwoju Regionalnego oraz Pana Jacka Gulińskiego, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Pani Bożeny Lubińskiej- Kasprzak, Prezes PARP, która powiedziała: „Bardzo serdecznie chciałam pogratulować organizatorom inicjatywy, jestem pod ogromnym wrażeniem frekwencji na Sali i zainteresowania tematem, bardzo cieszę się że mogę się z Państwem dzisiaj spotkać i porozmawiać o klastrach”. Dziś obowiązkiem samorządowców jest wspieranie klastrów – mówił starosta ostródzki Włodzimierz Brodiuk – bo to przedsiębiorcy zrzeszeni tematycznie w klastrach, stwarzają możliwość rozwoju gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy. Wzruszenia i zadowolenia nie krył Pan Krzysztof Krystowski, Prezes Zarządu, Związku Pracodawców Klastry Polskie i Prezes Polskiego Holdingu Obronnego (dawnej Grupy Bumar) W organizację Kongresu zaangażowano szereg osób, bez których wsparcia nie udałoby się uzyskać tak spektakularnego efektu. Szczególną obsługę zapewnili przedstawiciele Kancelarii Sejmu RP, Pani Dorota Zielińska- Bąk, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, Pan Bartłomiej Bodio, a także osoby działające w Związku Pracodawców Klastry Polskie. W ich stronę, odrębne podziękowania, skierował podczas konferencji Pan Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

 

 

W przyszłości mają być wspierane klastry, które będą wzmacniać wybrane krajowe specjalizacje. – Rozwiązania są różne, na tę chwilę najmocniej forsowanym jest selekcja kluczowych klastrów, wpisujących się w specyfikacje określone na poziomie centralnym. Specyfikacje te muszą jednak najpierw powstać, a dopiero wtedy będzie możliwym określenie sposobów finansowania klastrów – tłumaczyłą Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie polityki klastrowej.

 


- Bardzo chcemy standaryzacji klastrów – mówił natomiast Tomasz Kozłowski, koordynator Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu. –Na Podlasiu specjalizacją są Zielone Technologie. Jednak Urzędy Marszałkowskie nie zawsze trafnie wyłaniają specjalizacje, które trzeba wspierać. To sygnał, żeby dokładnie przyjrzeć się temu tematowi – zaznaczył. - My klastrowicze wiemy, jakie są potrzeby. Dlatego chcemy rozmawiać. Dzięki temu jest szansa, że programy regionalne będą szyte na miarę i przedsiębiorcy rzeczywiście z nich skorzystają - tłumaczył.

 

 

Eksperci podkreślali też, że sytuacja polskich klastrów bardzo różni się od tej, jaka panuje w Unii Europejskiej. – Nam nie chodzi o pieniądze na działalność przedsiębiorstw. Wystarczy, abyśmy otrzymali finansowanie na prowadzenie biur: jedną osobę, która będzie odbierać telefony, e-maile i prowadzić w imieniu klastra najważniejsze kwestie – przekonywał Krzysztof Krystowski, – Dziś klaster nie ma szans na pieniądze, jeśli nie przedstawi projektu. Bez projektu nie otrzymuje żadnego dofinansowania. – Jeżeli nie będziemy mieli na początek działalności, nie będziemy mieli na nic. Mówimy tu o pieniądzach śmiesznych dla państwa, ale bardzo ważnych dla przedsiębiorców – przekonywał.

   

   

   

   

   

   

   


Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl