Krajowy Klaster Kluczowy funkcjonujący w obszarze zaawansowanych technologii fotonicznych
Zrzesza: start-up’y, przedsiębiorstwa technologiczne, jednostki naukowo-badawcze, firmy otoczenia biznesu wyspecjalizowane we wsparciu procesów b+r oraz odbiorców technologii fotonicznych.
Głównym celem działania klastra jest budowa silnego polskiego sektora fotonicznego poprzez wspieranie rozwoju zrzeszonych podmiotów oraz transfer innowacyjnych technologii. Kształtujemy korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw z branży fotonicznej oraz firm korzystających z technologii światłowodowej, przyczyniamy się do wzrostu ich konkurencyjności poprzez dostarczanie wiedzy, wymianę dobrych praktyk, wspieranie innowacyjności oraz stymulowanie współpracy firm i instytucji. Od 2021 jesteśmy w gronie najlepszych polskich klastrów dzięki zdobyciu statusu Krajowego Klastra Kluczowego.
W ramach klastra:
· projektujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania fotoniczne
· tworzymy partnerstwa przemysłowe i uczestniczymy w międzynarodowych sieciach współpracy
· inicjujemy działania i projekty wpływające na rozwój zrzeszonych w klastrze podmiotów
· prowadzimy warsztaty i demonstracje technologii dla przemysłu
· posiadamy zaplecze laboratoryjno-demonstracyjne
· świadczymy profesjonalne usługi okołobiznesowe wspierające wdrażanie innowacji (ochrona IP, audyty, dofinansowania)
· kształcimy specjalistyczne kadry dla Przemysłu 4.0
· uczestniczymy w krajowych i międzynarodowych targach oraz konferencjach branżowych
· promujemy osiągnięcia polskiej fotoniki i sukcesy naszych klastrowiczów, edukujemy młodzież
· bierzemy czynny udział w grupach i panelach eksperckich
Dotychczas zrealizowaliśmy już:
· pozyskanie ok. 0.5 mld zł środków zewnętrznych dla polskiej branży fotonicznej
· wsparcie naszych klastrowiczów w procach otwarcia centrów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych
· wsparcie we wdrożeniu do przemysłu ponad 20 technologii
· aktywny udział w Grupach Roboczych m. in. Krajowych i Regionalnych Inteligentnej Specjalizacji
· udział w Programie Doktoraty Wdrożeniowe, a także szeregu inicjatyw mających na celu edukowanie młodzieży i tworzenie specjalistycznych kadr (m.in. projekty: Piknik Naukowy, Lubelski Festiwal Naukowy, Przedsiębiorcze Dzieciaki, cykl praktyk i staży studenckich, webinar „Zaplanuj karierę z fotoniką” warsztaty dla uczniów i studentów, patronaty w szkołach)
· organizacja oraz współorganizacja ogólnopolskich wydarzeń dotyczących technologii fotonicznych oraz wsparcie udziału przedstawicieli Klastra w najważniejszych wydarzeniach branżowych takich jak: Photonics West, European Cenference on Optical Communication, Photonics Europe, Optical Fiber Sensors, The Optical Fiber Communication Conference and Exposition odbywających się na całym świecie
· promocja osiągnięć polskiej fotoniki oraz naszych klastrowiczów w ogólnopolskich mediach (m.in. publikacje we „Wprost”, „Forbes”, „Puls Biznesu”, „Business Insider”, „Dziennik Wschodni”, „Do Rzeczy”, „Stock Market”, „My Company”, „Rzeczpospolita”)
Siedziba klastra (koordynatora klastra – Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów) mieści się w Lublinie, zwanym kolebką polskich światłowodów. To właśnie w stolicy Lubelszczyzny naukowcy z Wydziału Chemii UMCS, już w połowie lat 70-tych XX wieku, wytworzyli pierwsze polskie światłowody, a Pracowania Technologii Światłowodów UMCS jest jednym z wiodących zespołów badawczych w zakresie technologii światłowodowych w Europie. Innowacyjna polska technologia światłowodowa jest doceniana za granicą i w oparciu o nią powstaje wiele specjalistycznych rozwiązań na światowym poziomie.
Fotonika została uznana przez Komisję Europejską za jedną z pięciu kluczowych technologii (Key Enabling Technology) dla strategii rozwoju Europy, a globalny rynek fotoniczny w 2019 roku miał wartość 654 mld dolarów przy wzroście CAGR aż 7%. Wedle prognoz w 2025 roku jego wartość ma wynieść 1 bln dolarów. Dynamiczny rozwój fotoniki w XXI wieku, znaczny potencjał naukowo-wdrożeniowy rodzimych technologii oraz coraz szersza gama zastosowań rozwiązań fotonicznych wpłynęły na pojawienie się w Polsce start-up’ów, firm oraz instytutów działających w tym obszarze. Aktywne działania, inwestycje oraz dotacje w fotonikę mogą zdecydowanie wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki i sprawić, że w zdecydowanie większej skali polski przemysł będzie się opierał na innowacyjnych, nowoczesnych i zarazem rodzimych technologiach oraz unikatowej wiedzy.
Wszystkich zainteresowanych współpracą lub dołączeniem do naszego Klastra zachęcamy do kontaktu:
Małgorzata Kolary-Woźniak
Manager ds. Rozwoju Klastra
mkolary@klaster-fotoniki.pl
biuro@klaster-fotoniki.pl
+48 539 744 922
Działalność :
Udział w prestiżowych projektach oraz przedsięwzięciach na rzecz rozwoju fotoniki:
Adres:
ul. Stanisława Dubois 6/3
20-061 Lublin
Informacje ogólne o klastrze:
Nazwa: Klaster Fotoniki i Światłowodów
Podstawa prawna: umowa partnerstwa
Liczba członków w klastrze: 52
Rok założenia: 2012
Koordynator Klastra : Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów
Adres mailowy: biuro@klaster-fotoniki.pl
www : www.klaster-fotoniki.pl