12
grudnia
2017

Za nami Meeting for clusters representatives from the Visegrad Group countries 23/11/2017 – 24/11/2017

Za nami Meeting for clusters representatives from the Visegrad Group countries 23/11/2017 – 24/11/2017

Meeting for clusters representatives from the Visegrad Group countries to pierwsza  konferencja organizacji klastrowych Grupy Wyszehradzkiej, która odbyła się w ramach realizowanego przez ZP Klastry Polskie projektu Clusters in the Visegrad Group ­ Challenges of the Future , wspieranego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki z siedzibą w Bratysławie.

Konferencja odbyła się w dniu w 24 listopada 2017 w Brennej k.Bielsko-Białej oraz w Czechowicach Dziedzicach (na terenie Śląskiego Klastra Lotniczego, Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa oraz Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego). Dzień wcześniej w dniu  23 listopada odbyło się uroczyste rozpoczęcie konferencji poprzedzone rozmowami w kuluarach uczestników z Polski oraz z zagranicy.

Podczas pierwszej z cyklu konferencji, która odbyła się w listopadzie 2017 roku staraliśmy się stawić czoła problemom związanym z funkcjonowaniem klastrów w regionie V4, organizując spotkanie, które stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń, rozwiązywania problemów i budowania  sieci osób zaangażowanych w działalność klastrów w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4).Spotkanie, było okazją do zaprezentowania partnerom z Grupy Wyszehradzkiej polskich doświadczeń klastrowych stanowiących efekt współpracy środowiska przedsiębiorców, polskiej nauki oraz wsparcia otrzymywanego ze strony administracji publicznej, zarówno samorządu lokalnego jak też administracji centralnej i instytucji wspierających biznes i naukę, ale również szansą na podzielenie się przez partnerów z innych krajów regionu V4 doświadczeniami w zakresie polityk klastrowych Węgier, Czech i Słowacji.

Kluczowym tematem dyskusji była  współpraca  klastrów z regionu V4 na rzecz wzrostu innowacyjności  (współpraca badawczo-rozwojowa oraz efektywny transfer technologii w klastrach).  Jak udowadniają badania naukowe w dziedzinie ekonomii i zarządzania, firmy działające w klastrach mają znacznie większą zdolność do kreowania innowacji niż ich odpowiedniki poza strukturami klastra.

 

PODSUMOWANIE

Konferencja rozpoczęła się uroczystą kolacją o godzinie 20:00 w dniu 23 listopada br. w Brennej (Hotel Kotarz Spa&Wellness, ul. Wyzwolenia 40, 43-438 Brenna), jednak jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem doszło do spotkania przedstawicieli polskich Krajowych Klastrów Kluczowych (KKK), którzy następnie brali udział w całej dalszej części konferencji.W imprezie wzięło udział ponad 50 uczestników, którzy przyjechali na konferencję z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

Wydarzenie pozwoliło przede wszystkim na wymianę informacji o warunkach działania klastrów w poszczególnych krajach V4, o polityce prowadzonej wobec klastrów na poziomie unijnym, krajowym i regionalnym. Przedstawienie narzędzi wsparcia klastrów w poszczególnych krajach, a szczególnie dostrzeżenie i opisanie różnic w podejściu do klastrów, sprowokowało uczestników do przygotowania propozycji zmian w krajowych i regionalnych systemach ich rodzinnych krajów. Konferencja służyła także bliższemu poznaniu się uczestników,  w celu kontynuowania wcześniej podjętych rozmów dotyczących  konkretnej współpracy gospodarczej i innowacyjnej pomiędzy partnerami projektu. Już podczas konferencji i tuż po niej zaproponowano kilka wspólnych projektów, głównie o charakterze współpracy w obszarze innowacji.

W dniu 24 listopada 2017 obrady konferencji były podzielone na części i miały miejsce na terenie działania Śląskiego Klastra Lotniczego. Intencją takiej organizacji była chęć zaprezentowania gościom z zagranicy (ale również klastrom  z Polski), osiągnięć Klastra uzyskanych dzięki harmonijnej współpracy śląskich przedsiębiorców z Uczelniami Wyższymi i Instytutami naukowymi, z administracją lokalną oraz centralną i agencjami wspierającymi przedsiębiorczość w Polsce. Z tego powodu w dniu 24 listopada sesja została zorganizowana na terenie Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie, na terenie którego działa Śląski Klaster Lotniczy.

Sesję plenarną, którą poprowadził Pan Krzysztof Krystowski (President of the Polish Clusters Employers' Association, Poland), który odpowiadał za merytoryczne przygotowanie sesji. W sesji udział wzięli również Pan Tamás Susányi (Senior Advisor of Software Innovation Pole Cluster, Hungary), Pan Daniel Acs (Prezident of The Union of Slovak Clusters, Slovakia), Pan Petr Tomasek (Moravian Aerospace Cluster, z.s.,Czech Republic).

Każdy z prelegentów przybliżył pozostałym uczestnikom konferencji sytuację dot. klasteringu w ich krajach, wsparciu dla klastrów i inicjatyw klastrowych przez rządy ich państw, sukcesach i problemach oraz narzędziach finansowania ich rozwoju. Uczestnicy wymienili się informacji nt. tego jaka jest liczebność klastrów w ich krajach, w jakich działają dziedzinach, na jakim obszarze.

Kolejna dyskusja dotyczyła rozwoju partnerstwa pomiędzy klastrami z regionu V4. Prowadzącym, ale również i uczestnikiem sesji była Pani Mónika Gortva-Kónya (Cluster manager of Software Innovation Pole Cluster, Hungary). Pozostali uczestnicy dyskusji to Pan Daniel Acs (Prezident of The Union of Slovak Clusters, Slovakia), Dr Artur Ochojski (Górnosląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o., Uniwerytet Ekonomiczny w Katowicach), Dr Piotr Kryjom (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości)

Dyskusję, której tematem przewodnim była innowacja w klastrach poprowadził Pan Paweł Nowicki (CEO, BTM Innovations Sp. z o.o., koordynator klastra BioTechMed Cluster Mazovia). Uczestnicy dyskusji byli: Pan István Susányi (Senior consultant, ABRIS Ltd., member of Software Innovation Pole Cluster, Hungary), Dr Artur Ochojski (Górnosląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o., Uniwerytet Ekonomiczny w Katowicach) a także Pan Piotr Kowalski (Prezes Wielton Investment Ltd, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Wielton S.A. - Wielton jest członkiem Śląskiego Klastra Lotniczego).

Konferencyjną część wydarzenia zakończyła prezentacja przedstawicieli Górnosląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o. (współorganizator konferencji) Pani Izabeli Czeremchy oraz Pana Andrzeja Szymborskiego, którzy podzielili się doświadczeniem ich instytucji w zakresie współpracy międzynarodowej oraz opowiedzieli jakie szanse na rozwój klastrów i promocję całego regionu V4 daje partnerstwo i kooperacja na poziomie międzynarodowym. GAPR Sp. z .o.o. jest m.in koordynatorem Klastra MEDSILESIA, mającego status KKK.

Szczególnie interesującą Częścią konferencji była  wizyta studyjna  w Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach, które jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków współpracy badawczo – przemysłowej w obszarze wytwarzania struktur kompozytowych. Główne obszary działania Centrum to opracowywanie i wdrażanie lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Centrum z powodzeniem realizuje własne projekty badawczo-rozwojowe, jednocześnie świadcząc usługi dla przemysłu, - od projektu po produkcję gotowych elementów. Gospodarzem wizyty był Prezes ŚCNTPL Bartłomiej Płonka. Wizyta była możliwością osobistego zapoznania się zwiedzających z projektem całkowicie opracowanym i zbudowanym w ramach działalności klastra i na rzecz jego członków, przedsiębiorstw przemysłu lotniczego ale także automotive. Kosztem ponad 12 mln Eur, przy wsparciu środków UE i Rządu RP stworzono innowacyjne centrum, posiadające najnowocześniejszą infrastrukturę, wspierając w ten sposób potencjał lokalnego przemysłu. Goście z Grupy V4 otrzymali informację o sposobie przygotowania, finansowania i realizacji tego projektu, co pomoże im generować podobne projekty w swoich krajach.

W trakcie konferencji zostało podpisane także porozumienie o współpracy badawczo – rozwojowej między Śląskim Klastrem Lotniczym a Śląskim Klastrem Automotive, bazujące m.in. na potencjale intelekrualnym i infrastrukturze stworzonej przez ŚKL oraz ŚCNTPL.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Wydarzenia.

Strona internetowa Projektu: https://clustersevent.klastrypolskie.pl/

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl