Dodano: 20 maja 2019

Za nami European Cluster Conference | Bukareszt 2019

6 edycja Europejskiej Konferencji Klastrów odbyła się w dniach 14-16 maja 2019 r. w pałacu Parlamentu w Bukareszcie, którego gospodarzem była rumuńska prezydencja Rady UE. Temat wydarzenia brzmiał: "Connecting ecosystems: bridge. inspire. change".

W wydarzeniu uczestniczył Pan Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, Prezes Śląskiego Klastra Lotniczego.

Konferencja została zorganizowana przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz MŚP we współpracy z rumuńskim Ministerstwem Gospodarki. Zebrało 450 krajowych i regionalnych decydentów i praktyków z branży przemysłowej, badawczej i środowisk akademickich.

Dyrektor Sławomir Tokarski z Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu w swoim przemówieniu inauguracyjnym podkreślił, że "klastry mogą zapewnić rozwiązania dla stojących przed nami wyzwań: zmieniających się gospodarek, zmieniającego się klimatu i zmieniających się postaw".


Podczas trzydniowej imprezy uczestnicy mieli również okazję do:

- wysłuchania dyskusji panelowej na temat tego, jak stymulować strategiczną współpracę międzyregionalną
- wzięcia udziału w interaktywnych dyskusjach grupowych, zajmując się ich kluczowymi potrzebami, pojawiającymi się gorącymi tematami, a także tym, jak opanować transformację cyfrową i zrównoważony rozwój oraz tworzyć wspólną wartość
- uzyskania przeglądu różnych inicjatyw UE związanych z klastrami i ich powiązań na podstawie sesji z udziałem 7 dyrekcji generalnych Komisji oraz Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.

W ostatnim dniu konferencji Rumuńskie Stowarzyszenie Klastrów (CLUSTERO) zainicjowało podpisanie deklaracji z Bukaresztu pomiędzy dziesięcioma stowarzyszeniami klastrów, które zgodziły się połączyć siły w europejskim sojuszu krajowych stowarzyszeń klastrów na rzecz wspólnych działań. Wśród podmiotów podpisujących jest Związek Pracodawców Klastry Polskie.

Kolejna europejska konferencja klastrów odbędzie się w listopadzie 2020 r. w Berlinie w ramach niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Więcej informacji/Źródło:

https://ec.europa.eu/growth/content/european-cluster-conference-450-participants-connecting-ecosystems_en

Związek Pracodawców Klastry Polskie

Adres:
ul. Księcia Bolesława 1/3
01-452 Warszawa

Telefon: 533 911 904

E-mail: poczta@klastrypolskie.pl

Nr konta bankowego:
BRE Bank 51114010100000541276001001

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl