Dodano: 25 sierpnia 2017

Powstaje Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

Powstaje Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

W Gliwicach powstanie Polsko-Niemieckie Centrum Lekkich Konstrukcji Hybrydowych. Porozumienie w tej sprawie podpisało w dniu 24 sierpnia 2017 r., 6 sygnatariuszy. Pozwoli to na uatrakcyjnienie procesu kształcenia w zakresie nowych technologii materiałowych na Politechnice Śląskiej. Powstaną kolejne kierunki studiów.

W Gliwicach powstanie Polsko-Niemieckie Centrum Lekkich Konstrukcji Hybrydowych. Porozumienie w tej sprawie podpisało sześć sygnatariuszy. Docelowa siedziba PNCLKH będzie w Gliwicach. Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich tworzą – ze strony polskiej: Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Federacja Firm Lotniczych „Bielsko” (Śląski Klaster Lotniczy), a ze strony niemieckiej: Technische Universität Bergakademie Freiberg oraz Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

Politechnika Śląska w Gliwicach jest łącznikiem i osią tego przedsięwzięcia - od kilkudziesięciu już lat współpracuje z niemieckimi uczelniami w sferze badań nad ultrawytrzymałymi materiałami jednorodnymi oraz hybrydowymi i kompozytowymi, wykorzystywanymi do budowy zaawansowanych, nowoczesnych konstrukcji lekkich stosowanych szczególnie w przemyśle lotniczym i samochodowym.

– Nasi niemieccy partnerzy – zarówno Technische Universität Bergakademie, jak i Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik – to wiodące niemieckie ośrodki naukowe w tym zakresie – podkreślała w gliwickim Ratuszu prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Z kolei Politechnika Śląska (4. uczelnia w Polsce i 17. w regionie Europy Wschodniej w najnowszym międzynarodowym rankingu SCImago) znajduje się w sercu polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Od początku współpracuje z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, której największa podstrefa działa w Gliwicach, oraz Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” w zakresie opracowywania know-how i wdrażania nowych technologii oraz edukacji.

Przykładem tego współdziałania są studia dualne na kierunku mechanika i budowa maszyn oraz wiele innych kierunków studiów i specjalności objętych patronatem firm przemysłowych. Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej mówił: Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich pozwoli zwłaszcza na uatrakcyjnienie procesu kształcenia w zakresie nowych technologii materiałowych. Powstaną kolejne kierunki studiów.

– Centrum opierające się na partnerstwie instytucji naukowych, firm przemysłowych i samorządu będzie gwarantem rozwoju zaawansowanych innowacyjnych technologii oczekiwanych przez otoczenie społeczno-gospodarcze w regionie i za granicą. W ten sposób fantastycznie wpisze się w strategię rozwoju naszego miasta – uważa Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.Źródło:

http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/w-gliwicach-powstanie-centrum-lekkich-konstrukcji-hybrydowych,12417774/

 

Więcej:

http://gliwice.wyborcza.pl/gliwice/7,95519,22275363,w-gliwicach-powstanie-polsko-niemieckie-centrum-hybrydowych.html?disableRedirects=true

http://infogliwice.pl/super-lekkie-konstrukcje-beda-powstawaly-w-gliwicach/

https://slask.onet.pl/w-gliwicach-podpisano-polsko-niemieckie-porozumienie/bqg1ey9

http://nettg.pl/news/144597/nauka-kompozyty-w-polsko-niemieckiej-wspolpracy-z-katowicka-sse

http://www.zory.pl/aktualnosci/93-aktualnosci-strefa-businesu/2468-ksse-rozszerza-wsp%C3%B3%C5%82prac%C4%99-z-politechnik%C4%85-%C5%9Bl%C4%85sk%C4%85.html

http://www.polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=1964

 

 

Związek Pracodawców Klastry Polskie

Adres:
ul. Księcia Bolesława 1/3
01-452 Warszawa

Telefon:
 506 191 910

E-mail: poczta@klastrypolskie.pl

Nr konta bankowego:
BRE Bank 51114010100000541276001001

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl