05
czerwca
2013

Podsumowanie I Kongresu Klastrów przez Joannę Zalewską

Wszyscy zainteresowani mogą odetchnąć z ulgą, z uwagi na to, że I Kongres Klastrów Polskich, który miał miejsce 3 czerwca br., w Sejmie RP, zakończył się sukcesem i planami współpracy administracji, biznesu i nauki w przyszłości. Jednak warto dodać, że sukces Kongresu, to także sukces jego organizatorów- Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Sam fakt zorganizowania spotkania w najważniejszym gmachu w Polsce,  niejednego przedstawiciela klastra napawał dumą.

Po raz pierwszy w historii młodej polityki klastrowej, Ministrowie o kluczowym znaczeniu dla klastrów, usłyszeli otwarcie o problemach związanych z ich funkcjonowaniem, bezpośrednio od przedsiębiorców i przedstawicieli nauki. Rozmowy w takiej formie dają większe perspektywy współpracy i dobitnie uzmysławiają dysfunkcje, ale też nasuwają więcej pomysłów, aby poprawić niepożądaną sytuację. Bez wątpienia także termin w jakim odbyło się spotkanie był strzałem w dziesiątkę, bowiem władze szczebla centralnego są w fazie przygotowywania kształtu wsparcia w nowej perspektywie finansownia z UE.

Konferencja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem środowiska klastrowego, partnerami byli przedstawiciele kilkunastu klastrów z sześciu województw. Na spotkanie przyjechało około czterystu osób- przedstawiciele nauki, administracji publicznej i samorządowej oraz przedsiębiorcy z całej Polski. Wiele słów uznania padło z ust Ministrów- Pani Grażyny Henclewskiej Wiceminister Gospodarki, Pani Iwony Wendel Wiceminister Rozwoju Regionalnego oraz Pana Jacka Gulińskiego, Wiceministra  Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Pani Bożeny Lubińskiej- Kasprzak, Prezes PARP, która powiedziała: „Bardzo serdecznie chciałam pogratulować organizatorom inicjatywy, jestem pod ogromnym wrażeniem frekwencji na Sali i zainteresowania tematem, bardzo cieszę się że mogę się z Państwem dzisiaj spotkać i porozmawiać o klastrach”.  Wzruszenia i zadowolenia nie krył Pan Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Przedsiębiorców.

W organizację Kongresu zaangażowano szereg osób, bez których wsparcia nie udałoby się uzyskać tak spektakularnego efektu. Szczególną obsługę zapewnili przedstawiciele Kancelarii Sejmu RP, Pani Dorota Zielińska- Bąk, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, Pan Bartłomiej Bodio,  a także osoby działające w Związku Pracodawców Klastry Polskie. W ich stronę, odrębne podziękowania, skierował podczas konferencji Pan Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie i Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

W związku z tym, można stwierdzić, że klastring staje się swoistą potęgą. Dzięki współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, ma znaczący wpływ na budowę polskiej gospodarki, która odpowiada wyzwaniom stawianym przez globalizację. Za sprawą PARP i Związku Pracodawców Klastry Polskie zostało zorganizowanych wiele spotkań dotyczących nowej perspektywy finansowania z UE, po to aby te środki należycie wykorzystać.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw jest bardzo zaangażowany w poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat klastrów i ich idei, dlatego wziął aktywny udział w przygotowywaniu uroczystości. Niewątpliwie wielkie zasługi należy przypisać tutaj Panu Bogdanowi Węgrzynkowi, głównemu koordynatorowi Kongresu, perfekcjoniście, znakomitemu PRowcowi, który z udziałem swojego młodego i ambitnego zespołu, zorganizował spotkanie na najwyższym poziomie.

Widząc satysfakcję, poparcie i pozytywne komentarze z każdego szczebla na temat przebiegu konferencji, można się pokusić o stwierdzenie, że tego typu wydarzenia będą organizowane cyklicznie, w coraz lepszym wydaniu. W końcu są to działania, które mają szczytny cel-  polepszenie jakości życia każdego z nas, a także wejście szturmem naszej gospodarki na arenę międzynarodową.  

 

Pozdrawiam Joanna Zalewska

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl