28
czerwca
2021

Okrągły Stół Klastrów | 24.06.2021

fot. Platforma Przemysłu Przyszłości

Lepiej wykorzystywać potencjał klastrów

Polskie zrzeszenia przedsiębiorców mają w najbliższej perspektywie unijnego finansowania szansę na zdobycie dodatkowych pieniędzy na rozwój – podkreślali uczestnicy konferencji Okrągły Stół Klastrów.

Gościem wydarzenia był wicepremier Jarosław Gowin.

W dyskusji brali udział m.in. przedstawiciele Polskiego Klastra Budowlanego, Polskiej Grupy Motoryzacyjnej, Zielonej Chemii i Związku Klastrów Polskich.

Konferencję przygotowała Platforma Przemysłu Przyszłości.

fot. Platforma Przemysłu Przyszłości

Anna Moskwa z Polskiego Klastra Budowlanego zaznaczyła, że w budownictwie proces cyfryzacji przechodzą głównie duże firmy: Musimy zadbać również o te mniejsze, bo nasza branża generuje duży ślad węglowy – podkreślała uczestniczka spotkania. Bogdan Kępka z Polskiej Grupy Motoryzacyjnej zwrócił uwagę na wyzwania dotyczące wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu, proponując: Warto w tym zakresie tworzyć mapy drogowe, podobnie jak podczas cyfryzacji. Z kolei Przemysław Wojdyła z organizacji Zielona Chemia akcentował braki w systemie kształcenia pracowników: W Polsce mamy tylko jedno technikum dla chemików, a chodzi o branżę, która zatrudnia około 750 tysięcy osób.

fot. Platforma Przemysłu Przyszłości

Wiedza i społeczności

Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Aleksandra Ścibich-Kopiec, zapowiedziała, że organizacja planuje w tym roku wsparcie dla klastrów: Jednym z naszych najważniejszych projektów jest platforma cyfrowa. To będzie coś na kształt Facebooka dla firm, połączenie mediów społecznościowych z dostępem do wiedzy, networkingu i najnowszych badań. Przedstawicielka PPP przypomniała o inicjatywach, z których już teraz mogą korzystać przedsiębiorcy: Organizujemy eksperckie webinaria, mamy także serwis e-learningowy. Te narzędzia cieszą się dużym zainteresowaniem branży.

fot. Platforma Przemysłu Przyszłości

Prezes Związku Klastrów Polskich, Krzysztof Krystowski, przyszłość organizacji zrzeszających przedsiębiorców widzi w jasnych barwach: Po raz pierwszy klastry pojawiły się w unijnym programie operacyjnym, jesteśmy więc w momencie, w którym nasze podmioty będą mogły wejść na wyższy poziom i mierzyć się z silnymi klastrami europejskimi. Jak dodał Krystowski, dzięki zrzeszeniom przedsiębiorców, łatwiej można radzić sobie z takimi przeciwnościami, jak np. wybuch pandemii: Klastry są mistrzami sieciowania, dlatego bardzo szybko organizują niezbędną pomoc, uruchamiając współpracę podmiotów z różnych branż.

fot. Platforma Przemysłu Przyszłości

Polityka klastrowa

Jak zauważył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin, Polska gospodarka przechodzi szeroką transformację, podczas której trzeba zadbać o mniejsze i słabiej radzące sobie firmy:

– Tutaj widzę ogromną rolę klastrów zrzeszających przedsiębiorstwa. My, jako twórcy rozmaitych polityk wpływających na gospodarkę, chcielibyśmy lepiej wykorzystywać potencjał klastrów, tym bardziej, że to kluczowe podmioty. Według niedawnego badania, 41 polskich klastrów skupia około 2500 najbardziej aktywnych firm – przypominał Jarosław Gowin.

fot. Platforma Przemysłu Przyszłości

Tydzień Przedsiębiorcy

Okrągły Stół Klastrów był jednym z wydarzeń Tygodnia Przedsiębiorcy (21-25 czerwca) koordynowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort wspiera w ten sposób rozwój działalności biznesowej małych i średnich przedsiębiorstw. W programie znalazły się także panele poświęcone aspektom prawnym prowadzenia firm czy kwestiom związanym z pracą zdalną. W programie Tygodnia Przedsiębiorcy było jeszcze ogłoszenie wyników badań na temat aktualnych i przyszłych potrzeb kompetencyjnych w branży budowlanej oraz konferencja „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”.

TEKST i Zdjęcia: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl