25
marca
2014

Misja biznesowa do Turcji i współpraca z tureckimi klastrami

W dniach 5-7 marca 2014 roku Związek Pracodawców Klastry Polskie był uczestnikiem misji biznesowej do Turcji. W misji uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką Anną oraz grupa polskich biznesmenów. ZPKP reprezentował Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Prezes i Dyrektor Generalny Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Organizatorem było Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Polsko-Turecką Izbą Gospodarczą. Wyjazd miał na celu nawiązanie współpracy z tureckimi klastrami.


6 marca 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent Turcji Abdullah Gul oraz przedstawiciele polskiego i tureckiego biznesu wzięli udział w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym w Stambule. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Jego celem było umocnienie polsko-tureckich interesów gospodarczych i politycznych na międzynarodowym polu oraz ożywienie obustronnej wymiany handlowej.

 

Prezydent RP Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że spotkanie pozwoli – „złapać bezpośrednie kontakty praktykom życia gospodarczego z Polski i z Turcji”. Podkreślał, że potencjał obu gospodarek do tego zachęca. O współpracy gospodarczej z Prezydentem Komorowskim w kuluarach rozmawiał Bogdan Węgrzynek. Wiceprezes "Klastrów Polskich" przyleciał po raz kolejny do Turcji razem z głową naszego państwa i z Wiceprezes Klastra OKIP Agnieszką Frysiak, aby nawiązać ścisłą współpracę z tureckimi firmami i klastrami. Prezydent wyraził uznanie dla obecnych działań Klastra OKIP i poparcie dalszych planów. Wyraził stanowisko, że Turcja jest ważnym partnerem Polski i trzeba pogłębiać nasze relacje.

-„Chcemy funkcjonować razem w Unii Europejskiej, chcemy również budować jak najściślejszą współpracę w układzie bilateralnym, również pomiędzy naszymi gospodarkami”  – zaznaczył Prezydent Komorowski. Wyraził przekonanie, że gospodarki obu krajów stanowią dzisiaj „silniki rozwoju gospodarki całej Europy i całego regionu”. Prezydent Gul zachęcał natomiast, że 80-milionowa Turcja jest krajem z ogromnym potencjałem rozwojowym. Wyraził przekonanie, że współpracę gospodarczą między naszym krajami można i należy zintensyfikować.

 

Związek Pracodawców Klastry Polskie i jego członek Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw wyjazdem poczynił następny krok w kontynuowaniu prac nad nawiązaniem międzynarodowej współpracy polskich przedsiębiorstw z klastra OKIP z firm z klastrów tureckich. Dla reprezentantów klastra była to kolejna w ostatnim czasie wizyta w tym kraju, którzy na misji w Turcji również w listopadzie 2013 roku. Wzięli wówczas udział w konferencji Cluster Excellence w Imirze i spotkali się z bardzo licznie przybyłymi na wydarzenie przedstawicielami tureckiego środowiska klastrowego. Zeszłoroczna wizyta obejmowała spotkania sieciujące Klastra OKIP i klastrów z Turcji oraz rozmowy kuluarowe, w których wymieniono się doświadczeniami i uzyskano ważne informacje od światowych ekspertów w dziedzinie klasteringu.

 

Podczas obu misji przedstawiciele polskiej delegacji mieli okazję wprost zetknąć się zarówno z różnego rodzaju zagadnieniami związanymi z metodologią pracy, jak i najnowszymi propozycjami innowacyjnych rozwiązań, które występują w tureckich klastrach i poszukiwać płaszczyzn dla wspólnych działań. W połączeniu ze spotkaniami z politykami i przedstawicielami władz lokalnych, gdzie rozmawiano o możliwościach nawiązania przyszłej współpracy, wizyty były niezwykle udane i dają ogromną nadzieję na kooperację w przyszłości.



Polska ma wielką nadzieję na dobrą współpracę polsko-turecką i intensywną wymianę handlową.  Turcja jest strategicznym partnerem gospodarczym naszego kraju w obszarze Bliskiego Wschodu i Azji. W latach 2004–2011 wymiana handlowa między krajami prawie potroiła się (wzrosła z 2 mld dol. do 5,6 mld dol.). Największy potencjał dla polskich firm mają branże i sektory tureckiej gospodarki takie jak: energetyka, sektor rolno-spożywczy - maszyny i urządzenia, aparatura i sprzęt medyczny, farmacja, kosmetyki, branża ICT, komponenty przemysłu samochodowego, transport, budownictwo, technologie środowiskowe czy przemysł obronny. Na dynamicznie rozwijającym się rynku tureckim nasze firmy mogą wiele skorzystać, a ścisła współpraca ma szansę zaowocować wspólnymi sukcesami na rynkach trzecich, np. w Afryce.

 

Anna Figiel

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl