27
marca
2018

Komisja Gospodarki i Rozwoju o polityce klastrowej w Polsce

W dniu 22 marca 2018 r. w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w sali im. Wojciecha Korfantego odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju. Początek posiedzenia o godz. 14.00.                         

Na zaproszenie przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju w posiedzeniu uczestniczył  Pan Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Poseł Jerzy Meysztowicz, następnie posiedzenie prowadziła Poseł Mirosława Nykiel (zastępca przewodniczącego Komisji).

W posiedzeniu Komisji wzięli udział Pan Marcin Ociepa (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości wraz ze współpracownikami), Pani Małgorzata Szczepańska (Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju), Pani Beata Lubos (Dyrektor, Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości), Pan Radosław Runowski (Dyrektor, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz Pan Piotr Kryjom (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), Maciej Bukowski stały doradca Komisji,  jak również Posłowie, będący Członkami Komisji Gospodarki oraz pracownicy Kancelarii Sejmu RP.

Tematem posiedzenia było rozpatrzenie informacji Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o polityce klastrowej w Polsce, z uwzględnieniem planowanych działań na rzecz wzmocnienia pozycji klastrów oraz działań wspierających udział klastrów w eksporcie.

Marcin Ociepa (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości) podsumował dotychczasowe działania Ministerstwa prowadzone na rzecz wzmocnienia pozycji klastrów oraz działań wspierających udział klastrów w eksporcie, jak również przedstawił jakie plany ma Ministerstwo na temat wsparcia klastrów w 2018 r. Działania, które Ministerstwo planuje prowadzić na rzecz klastrów i inicjatyw klastrowych w 2018 r. to m.in.:

- aktualizacja regulaminu konkursu na Krajowe Klastry Kluczowe (konkursu, który organizuje MTiP),

- w czerwcu 2018 r. zaplanowana została organizacja konkursu dla Klastrów Kluczowych, które otrzymały status KKK w ramach I rundy konkursu, natomiast

- w IV kwartale roku – Ministerstwo planuje uruchomić nową rundę konkursu na KKK, dla klastrów, które tego statusu jeszcze nie posiadają.

- Ministerstwo planuje również w IV kwartale 2018 r. wydać katalog nt. Krajowych Klastrów Kluczowych.

Pan Minister Marcin Ociepa wskazał również, że PARP w IV kwartale 2018 r. planuje wydać nową publikację RAPORT z cyklicznego badania klastrów pn. benchmarking klastrów w Polsce – edycja 2018.

Następnie głos zabrali członkowie Komisji Panowie Posłowie: Janusz Cichoń, Stanisław Lamczyk, Michał Cieślak.

Pan Prezes Krzysztof Krystowski uczestniczył aktywnie w dyskusji i zabrał głos nt. sytuacji klastrów w Polskie zwracając uwagę na to, że wsparcie udzielane klastrom w Polsce bardzo odstaje od wsparcia, jakie otrzymują klastry w innych krajach UE: „Jako środowisko od bardzo dawna zwracamy uwagę na jedną rzecz i chciałbym, żeby nasza dzisiejsza dyskusja poszła również w tym kierunku. Otóż, poziom wsparcia, jaki otrzymują polskie klastry od Państwa, jest bardzo, ale to bardzo niski. Możemy dyskutować i zawsze dyskusje idą w kierunku stwierdzeń, że nie wszystkie inicjatywy są w odpowiednim miejscu, nie będziemy inwestowali wszędzie, bo jeszcze nie wiemy, czy to jest słuszne itd. Fakty są takie, że na tle innych krajów europejskich bardzo odstajemy, jeżeli chodzi o system pomocy dla klastrów. Rozumieliśmy to podczas mierze były początkujące. Można było wówczas przyjąć argument, że jeszcze nie wiadomo, co wyjdzie z tej działalności”.

Pan Prezes Krystowski przypomniał zebranym, że w ramach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości był zespół, który pracował nad polską polityką klastrową ze wsparciem Ministerstwa Gospodarki. Zespół wypracował politykę klastrową, która nigdy nie weszła w życie. Miała być podstawą do zbudowania systemu wspierania klastrów w nowej perspektywie finansowej 2014–2020, ale nigdy nie zostało to zaimplementowane. Jak zauważył Pan Prezes Krystowski, w tym czasie kiedy kształtowała się nowa perspektywa finansowa: „Wielokrotnie otrzymywaliśmy informacje, że podobno były jakieś interwencje przedstawicieli Komisji Europejskiej, które zabroniły Polsce stosowania narzędzi wspierania klastrów. Argument był taki, że klastry w Unii Europejskiej są silnie wspierane przez tyle lat, że wystarczy już tego wspierania i nie będziemy wydawali pieniędzy unijnych na ten cel. W swojej naiwności, która być może świadczy o słabości intelektualnej naszego środowiska, uwierzyliśmy w tę argumentację.”

Prezes ZP Klastry Polskie powołał się m.in. na raport KE z 2015 r., z którego wynika, że w nowej perspektywie finansowej wartość wsparcia dla klastrów w Niemczech to 600 mln euro. Natomiast Bułgaria na program wsparcia klastrów przeznaczyła ponad 800 mln euro, 70 mln euro to wsparcie jakie otrzymują klastry w mniejszym od Polski kraju, jakim są Czechy, natomiast w Polsce program jedyny dedykowany klastrom w Polsce to działanie PARP pt. Internacjonalizacja Krajowych Klastrów Kluczowych, z którego mogą korzystać nieliczni.

Pan Krystowski w trakcie dyskusji wskazał również zebranym, że wiele klastrów członków ZP Klastry Polskie z różnych regionów sygnalizuje, iż nie ma wsparcia regionalnego. Regiony, które wspierają klastry, należą do zdecydowanej mniejszości, rzadkości i to jest wyjątek, a nie reguła. Tymczasem powinno być to zupełnie powszechne, skoro na szczeblu centralnym zwolniliśmy się ze wspierania klastrów regionalnych.

Prezes Krystowski wskazał, że klastry w Polsce bardzo potrzebują wsparcia, czy to ze środków unijnych, czy też krajowych, regionalnych, ponownie zaapaelował o wsparcie stowarzyszeń, które prowadzą klastry. Zatem jak się okazuję, niektórym udało się wynegocjować więcej niż nam, a perspektywa finansowa jeszcze się nie skończyła. Pan Krystowki zaapelował do zebranych o to, aby w ramach jakiegoś przeglądu śródokresowego coś uzyskać, bowiem środowisko klastrów przez tyle lat niejednokrotnie udowodniło, że dobrze potrafi spożytkować środki, a klastry funkcjonują przez tyle lat, mimo niewielkiego wsparcia. Mało tego, rozwijają się.

Pani Dyrektor Małgorzata Szczepańska odniosła się do dyskusji: „Rzeczywiście jest tak, jak mówił pan prezes Krystowski, iż w tej chwili jesteśmy na etapie tuż przed tzw. śródokresowymi przeglądami wszystkich programów operacyjnych. Być może jest to moment refleksji, w tym również ze strony Komisji Europejskiej, bo takie głosy wydają się być słyszeć. Komisja mówiąc o przyszłej perspektywie finansowej, nie mówi już o budowaniu ekosystemu w zakresie wspierania innowacji. Trudno sobie wyobrazić ekosystemy bez wspierania inicjatyw klastrowych, ale to jest pewnie rzecz, o której będziemy mogli dyskutować, czy to przy okazji śródokresowych przeglądów programów, czy też przy okazji dyskusji o przyszłej perspektywie. Negocjacje na przyszłą perspektywę wbrew pozorom nie są tak odległe. Jest to perspektywa raczej krótkoterminowa”

Pan Minister Marcin Ociepa w trakcie dyskusji zapowiedział, ze Ministerstwo rozważy stosowanie wszystkich narzędzi, o których zgromadzeni na posiedzeniu wspominali.

Prowadząca posiedzenie Komisji, Pani Poseł Mirosława Nykiel zaapelowała, do przedstawicieli Ministerstwa i członków Komisji, aby wzmocnić temat klastrów.

link do pełnego zapisu przebiegu posiedzenia http://orka.sejm.gov.pl/zapisy8.nsf/0/798155D2A6C87A59C12582650041359F/%24File/0297708.pdf

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl