28
listopada
2017

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie współpracować ze ZP Klastry Polskie oraz ŚKL

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie współpracować ze ZP Klastry Polskie oraz ŚKL

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), w ramach której działa klaster motoryzacyjny Silesia Automotive and Advanced Manufacturing, przystąpiła do inicjatywy Związek Pracodawców Klastry Polskie i zawarła umowę partnerską o współpracy ze Śląskim Klastrem Lotniczym.

Deklarację członkowską i umowę o współpracy podpisano podczas odbywającej się w piątek w Brennej (Śląskie) międzynarodowej konferencji poświęconej inicjatywom klastrowym. Prezes KSSE Janusz Michałek zadeklarował, że strefa zamierza angażować się w tego typu przedsięwzięcia w strefie, licząc na ich dynamiczny rozwój.

Klastry są jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie wymieniać doświadczenia oraz współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści. Może chodzić np. o opracowywanie we współpracy z naukowcami nowych rozwiązań technologicznych.

"Przystąpienie do Związku Pracodawców Klastry Polskie to szansa dla przedsiębiorców KSSE tworzących klastry na udział w projektach ponadnarodowych, krajowych i regionalnych. Staramy się też o uzyskanie przez klaster motoryzacyjny Silesia Automotive and Advanced Manufacturing statusu Krajowego Klastra Kluczowego" - powiedział prezes Michałek, cytowany w piątkowym komunikacie prasowym KSSE.

Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie Krzysztof Krystowski zwrócił uwagę na światowy trend tworzenia polityki klastrowej dla rozwoju gospodarczego państw i regionów. Ocenił, że polityka powstawania i rozwoju klastrów w gospodarce jest obecnie uważana za jedną z najlepszych form wspierania rozwoju zarówno lokalnego, jak i regionalnego.

Intencją podpisania przez KSSE drugiej umowy - o współpracy pomiędzy strefą a Śląskim Klastrem Lotniczym - Federacją Firm Lotniczych Bielsko - jest poszerzenie oferty dla członków strefowego klastra motoryzacyjnego.

"Nasi przedsiębiorcy, reprezentujący w głównej mierze sektor motoryzacyjny, pomimo różnic branżowych mogą współpracować na poziomie rozwijania m.in. technologii materiałowych, a łącząc siły także tworzyć innowacyjne rozwiązania" – wyjaśnił Michałek.

Klaster motoryzacyjny Silesia Automotive and Advanced Manufacturing zrzesza ponad 70 działających w KSSE firm z branży automotive i zaawansowanych technologii, 11 jednostek naukowych oraz trzy instytucje otoczenia biznesu. Wydatki członków klastra na prace badawczo-rozwojowe, w tym na inwestycje w centrach badawczych, to ponad 700 mln zł, a liczba umów na transfer wiedzy podpisanych między jednostkami naukowymi a przedsiębiorstwami przekracza 335.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich stref pod względem liczby inwestycji - ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu projekty, warte ponad 24 mld zł, dające zatrudnienie ponad 60 tys. osób. KSSE zajmuje ponad 2,6 tys. ha w 45 gminach w woj. śląskim, opolskim i małopolskim.

Wśród pozyskanych w tym roku projektów KSSE istotną część stanowią polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tegoroczni inwestorzy w strefie reprezentują m.in. branżę motoryzacyjną, ale także np. przemysł tworzyw sztucznych. Wśród najbardziej znaczących nowych projektów jest druga huta szkła amerykańskiej firmy Guardian w Częstochowie - docelowa wartość tej inwestycji może sięgnąć nawet 200 mln euro. Kolejny duży projekt realizuje też w strefie japoński NGK Ceramics, producent filtrów do silników.

Źródło/Tekst: https://dlapilota.pl/wiadomosci/pap/ksse-bedzie-wspolpracowac-z-klastrem-lotniczym-i-zwiazkiem-klastry-polskie

Czytaj więcej: https://www.facebook.com/KatowickaSSE/posts/1477752512314132

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl