18
marca
2021

Debata Dziennika Gazety Prawnej | z udziałem K.Krystowskiego

Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, Pan Krzysztof Krystowski wziął udział w debacie „Wpływowy znaczy odpowiedzialny – co oznacza bycie prawdziwym liderem w gospodarce?" zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

Emisja debaty odbyła się dnia 18 marca 2021r. o godzinie 11:00 na stronie forsal.pl.

 

Uczestnicy debaty poddali dyskusji następujące kwestie:

·       Co to znaczy być wpływowym w gospodarce?

·       Jaka jest tego cena?

·       Jaka jest relacja między byciem wpływowym, a odpowiedzialnością?

·       Jaka jest odpowiedzialność w społeczeństwie, w państwie, w Europie, w organizacji i jak to się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

W tym pandemicznym roku oczekiwania społeczeństwa i państwa wobec biznesu, bardzo wzrosły. Wzrosły też oczekiwania biznesu wobec państwa. Okazało się, że bez współpracy nie można sobie poradzić.

Podczas debaty Pan Prezes Krzysztof Krystowki mówił, o tym czy opłaca się dziś być wpływowym i czy nasze państwo potrafi potraktować fair osoby, która są istotne i odpowiedzialne:

Zgadzam się, że aby być wpływowym trzeba być odpowiedzialnym. Dobrze, że rozumiemy to w ten sposób. Słowo wpływowy może się kojarzyć pejoratywnie, jako ten, kto wykorzystuje wpływy dla własnej korzyści. Reprezentuję organizację pracodawców, czyli ludzi, którzy zrzeszyli się aby wspólnie wpływać. Do Związku Klastrów Polskich należy dziś ponad 50 klastrów, zrzeszających ponad 3 tys. firm w większości małych i średnich, które łącznie zatrudniają ponad 300 tys. pracowników. Idea związku polega na współpracy nawet tych, którzy na co dzień ze sobą konkurują. Uczymy się wspólnie jak wpływać odpowiedzialnie, z korzyścią dla wszystkich. Staramy się wpływać na rząd, jego regulacje i decyzje, w sposób odpowiedzialny. Również rząd i administracja publiczna powinny być świadome, że w interesie dobrego zarządzania krajem jest zapewnienie wpływu środowiskom społecznym i gospodarczym. Dla dobrego rządzenia konieczne jest słuchanie obywateli – tych którzy wytwarzają produkt krajowy i tych, którzy zrzeszają się w innym celu. To ważna nauka z pandemii – że firmy i obywatele oczekują w czasie kryzysu wsparcia od państwa, ale też takie wsparcie mogą zaproponować. W ramach europejskiego zrzeszenia klastrów pomagaliśmy bardzo silnie przedsiębiorcom z Europy południowej, najbardziej dotkniętym pandemią. W szczytowym momencie nasza organizacja koordynowała pomoc od Lizbony do Rygi. Dostrzegła to Komisja Europejska, która bardzo docenia współpracę z organizacjami biznesowymi, oczekuje wręcz wpływania na nią po to, by skuteczniej zarządzać organizacją państw. Taki też powinien być nasz przekaz do zarządzających państwem: pozwólcie nam wpływać, postaramy się robić to odpowiedzialnie, po to, by wasze decyzje były bardziej przemyślane, skuteczniejsze i łatwiejsze do implementacji.

Moderator: Marek Tejchman, Dziennik Gazeta Prawna
- Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty Innternational Polska
- Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Klastrów Polskich
- Marian Owerko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Bakalland i Wiceprezes Polskiej Rady Biznesu
- Artur Wiza, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland S.A.

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl