03
kwietnia
2013

Capacity Development for Cluster Managers – projekt usprawniający działanie „Klastrów Polskich”.

Jednym z kluczowych działań w projekcie był benchmarking klastrów prowadzony w oparciu o metodologię stosowaną w całej Europie. Benchmarking to metoda polegająca na systematycznym mierzeniu i kontrolowaniu sposobów działania firmy i wzorowania jej strategii działania na liderach, osiągających najlepsze wyniki na rynku. Postępowanie benchmarkingowe pokazuje aktualną kondycję klastra, ocenia jego najważniejsze atuty i słabości oraz pokazuje różnice pomiędzy klastrami polskimi i europejskimi.

Przed rozpoczęciem benchmarkingu Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych zorganizował szkolenia celem stworzenia europejskiej sieci akredytowanych ekspertów ds. benchmarkingu klastrów. W ramach projektu Capacity Development for Cluster Managers w szkoleniu uczestniczyli eksperci z Turcji, Polski i Islandii. Stronę polską reprezentowali Jakub Karp - ekspert ds. benchmarkingu z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i Bogdan Węgrzynek wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie. Szkolenie odbyło się w Warszawie w dniach 7-9 maja 2012 roku. Wzięli w nim udział również przedstawiciele organizacji klastrowych, reprezentant Związku Pracodawców „Klastry Polskie” oraz przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki z Turcji. Podobne szkolenia zostały zorganizowane dla ekspertów z takich krajów jak: Czechy, Węgry, Słowacja, Portugalia, Hiszpania, Irlandia i wiele innych.

 

Za pomocą benchmarkingu akredytowani przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych eksperci starali się pozytywnie wpłynąć na działanie Gdańskiego Klastra Budowlanego, Podlaskiego Klastra Bielizny, Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej, Innowacyjnego Klastra Zdrowie i Turystyka i Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej. Każdy z wymienionych klastrów otrzymał raport porównujący jego działalność z funkcjonowaniem innych klastrów w Europie.

Klastry, które poddano benchmarkingowi prowadzonemu przez akredytowanego eksperta wyróżniono brązową odznaką jakości, honorowaną przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych. „Otrzymanie brązowej odznaki świadczy o gotowości klastra do ciągłego doskonalenia oraz zwiększania konkurencyjności” – dodaje Jakub Karp.

Brązowe odznaki jakości zostaną wręczone 5-ciu polskim klastrom podczas Kongresu Profesjonalistów IT organizowanemu w Rzeszowie w dniu 13 marca 2013. Patronat mediany nad tą akcją objął Związek Pracodawców „Klastry Polskie”.


Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl