20
lutego
2018

Związek Pracodawców Klastry Polskie podsumował 2017 rok

Rok 2017 Związek Pracodawców Klastry Polskie rozpoczął organizacją IV Kongresu Klastrów Polskich. W dniu 25 stycznia 2017 roku w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie odbył się IV Kongres Klastrów Polskich, którego hasło przewodnie brzmiało: „Rola Klastrów w gospodarczym rozwoju Polski”. Organizatorem Wydarzenia był Związek Pracodawców Klastry Polskie, patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju. Kongres Klastrów Polskich jest wydarzeniem organizowanym cyklicznie, gromadzącym najwyższe władze państwowe i samorządowe, przedsiębiorców reprezentujących najbardziej innowacyjne gałęzie przemysłu i usług oraz naukowców zajmujących się problematyką klastrową. Więcej

Kolejnym dużym wydarzeniem organizowanym przez ZP Klastry Polskie było Meeting for clusters representatives from the Visegrad Group countries - pierwsza  konferencja organizacji klastrowych Grupy Wyszehradzkiej, która odbyła się w ramach realizowanego przez ZP Klastry Polskie projektu Clusters in the Visegrad Group ­ Challenges of the Future, wspieranego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki z siedzibą w Bratysławie. Konferencja odbyła się w dniu w 24 listopada 2017 w Brennej k.Bielsko-Białej oraz w Czechowicach Dziedzicach (na terenie Śląskiego Klastra Lotniczego, Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa oraz Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego). Dzień wcześniej w dniu  23 listopada odbyło się uroczyste rozpoczęcie konferencji poprzedzone rozmowami w kuluarach uczestników z Polski oraz z zagranicy. Spotkanie stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń, rozwiązywania problemów i budowania  sieci osób zaangażowanych w działalność klastrów w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4), jak również było okazją do zaprezentowania partnerom z Grupy Wyszehradzkiej polskich doświadczeń klastrowych stanowiących efekt współpracy środowiska przedsiębiorców, polskiej nauki oraz wsparcia otrzymywanego ze strony administracji publicznej, zarówno samorządu lokalnego jak też administracji centralnej i instytucji wspierających biznes i naukę, ale również szansą na podzielenie się przez partnerów z innych krajów regionu V4 doświadczeniami w zakresie polityk klastrowych Węgier, Czech i Słowacji. Więcej

Ponadto, ZP Klastry Polskie w 2017 roku był jednym z partnerów instytucjonalnych konferencji pt. „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?”, która odbyła się 17 maja 2017 r. w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy z firmą Orange Polska, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Konferencja dedykowana dla przedstawicieli polskich firm od start-upów, przez małe i  średnie przedsiębiorstwa, po duże firmy, które działają lub planują swoją aktywność w obszarze badań i rozwoju, jak również tych, którzy są beneficjentami i aplikującymi o środki z Programu Horyzont 2020, Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Związek Pracodawców Klastry Polskie wspierał Śląski Klaster Lotniczy w przygotowaniu I sesji równoległej na temat systemów i środków transportu, która odbyła się w trakcie konferencji pt. Polityka klastrowa i współpraca klastrów w ramach państw V4+4 zorganizowanej w dniu 30 czerwca 2017 r. w Warszawie przez Ministerstwo Rozwoju. Poza panelem dyskusyjnym odbyła się prezentacja dobrych praktyk z działalności klastrów. Uczestnicy mieli okazję poznać trochę rozwiązań problemów z jakimi styka się Manager Zarządzający Klastrem - Moravian Aerospace Cluster z Czech, sposobów na drogę do internacjonalizacji klastra w skali globalnej, o której opowiadał Andrzej Rybka z Doliny Lotniczej.

Od czerwca 2017 r. ZP Klastry Polskie dołączył do platformy European Cluster Collaboration Platform.

W dniu 18 października 2017 r. ZP Klastry Polskie podpisał list intencyjny o współpracy i nawiązał partnerstwo z Georgian Cluster National Platform (Tbilisi, Gruzja).

 

Inne inicjatywy:

"Unia Europejska - co dalej" to główny temat Welconomy Forum in Toruń, który w dniach 13-14 marca 2017 r. odbył się w Toruniu. Moderatorem jednego z paneli pt. „Jakie fundusze UE do pozyskania w 2017 i kolejnych latach? Czy nadrobimy opóźnienia we wspieraniu inwestycji, innowacji i współpracy przedsiębiorstw?" był Pan Krzysztof Krystowski – Prezes Zarządu Związku Klastrów Polskich (panel odbył się 13 marca 2017 r).

IV Wschodni Kongres Gospodarczy odbył się 27 i 28 września 2017 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Drugiego dnia Kongresu odbył się panel poświęcony tematyce klastrej pt. „Klastry i ich rola w rozwoju gospodarki”, w którym udział wzięli, m.in.: moderator: Tomasz Kozłowski - prezes, Polski Związek Pracodawców (Wschodni Klaster Budowlany, Krajowy Klaster Kluczowy); Krzysztof Krystowski - Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Śląskiego Klastra Lotniczego (Krajowy Klaster Kluczowy), PZL Świdnik, Sebastian Rynkiewicz - koordynator Klaster Obróbki Metali (Krajowy Klaster Kluczowy); Maciej Monkosa - przedstawiciel organizacji z Brandenburgii - Cluster Metal Industry, z którą podczas największych targów przemysłowo-technologicznych na świecie Hannover Messe 2017 KOM podpisał umowę o współpracy.

Związek Pracodawców Klastry Polskie objął patronat honorowy nad Konferencją „Masters and Robots” organizowaną przez Fundację Digital University 26-28 października 2017 r. w Warszawie. Pierwsza edycja imprezy „Masters and Robots” gromadziła kilkudziesięciu ekspertów, przedsiębiorców i profesorów akademickich z zagranicy, którzy podzielili się swoją wiedzę w zakresie nowych technologii i nowoczesnych metod zarządzania biznesem. Sztuczna inteligencja, Internet rzeczy, transformacja cyfrowa, fin-tech, smart investing, CSR, przyszłość medycyny, motoryzacji, rynku pracy oraz efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych – te i inne tematy zostały poruszone w trakcie „Masters and Robots”.

W dniu 7 grudnia 2017 r. w Warsaw Spire odbyła się VIII Konferencja Interim Management 2017 (ZP Klastry Polskie był partnerem wydarzenia). Program wydarzenia przygotowany został na bazie badania rynku, w którym reprezentanci najwyższej kadry zarządczej odpowiadali na pytania związane z wyzwaniami stojącymi przed firmami działającymi w Polsce. Pan Krzysztof Krystowski - Wiceprezes Leonardo Helicopters i Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, był prelegentem w trakcie wydarzenia.

Od marca 2015 r. Związek Pracodawców Klastry Polskie jest organizacją uczestniczącą w pracach Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 oraz w Grupie roboczej ds. wdrażania POIR. W jego skład wchodzą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej oraz organizacji spoza administracji (w tym świata nauki, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz organizacje pozarządowe). Do najważniejszych kompetencji Komitetu należy w szczególności: systematyczny przegląd wdrażania programu w kontekście realizacji celów pośrednich i końcowych; analizowanie wszelkich kwestii mających wpływ na program; prezentowanie uwag dotyczących wdrażania i ewaluacji POIR, jak również monitorowanie działań podjętych w ich następstwie; promowanie zasad horyzontalnych. W 2017 r. odbyło się 5 posiedzeń Grupy roboczej (12 stycznia 2017 r., 6 marca 2017 r., 26 maja 2017 r., 28 września 2017 r., 7 grudnia 2017 r.).

Związek Pracodawców Klastry Polskie w 2017 r. należał do grona Instytucji, które miały prawo zgłaszania przedsiębiorstw do Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (kandydatury zostały zgłoszone w czterech kategoriach).

Ponadto, zorganizowane zostały trzy spotkania dedykowane członkom ZP Klastry Polskie oraz przedstawicielom Krajowych Klastrów Kluczowych, tj. 12 kwietnia 2017 r. (spotkanie wielkanocne), 23 listopada 2017 r. Brenna oraz w dniu 5 grudnia 2017 r. Warszawa (spotkanie wigilijne).

Od czerwca 2015 roku - wprowadzenie i dystrybucja newslettera do bazy kontaktów ZP Klastry Polskie - ta inicjatywa była kontynuowana przez cały rok 2017.

W lutym 2017 r. został przygotowany merytorycznie i graficznie nowy folder nt. działalności ZP Klastry Polskie – folder posiada dwie wersje: elektroniczną i papierową.

We wrześniu 2017 r. została przygotowana i uruchomiona nowa strona www.klastrypolskie.pl

Ponadto, Pan Krzysztof Krystowski Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie i Prezes Śląskiego Klastra Lotniczego (klaster jest jednym z 16 klastrów w Polsce, które posiadają status Krajowego Klastra Kluczowego przyznany przez Ministerstwo Rozwoju), uczestniczył w posiedzeniach Rady Krajowych Klastrów Kluczowych organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju (23 maja 2017 r. oraz 14 listopada 2017 r.). Pan Krystowski jest jednym z czterech przedstawicieli klastrów wybranych do Rady KKK (ukonstytuowana w listopadzie 2017 r.).

Uczestnictwo ZP Klastry Polskie w projektach w 2017 r.:

1. Projekt pt. „Akcelerator BioTechMed: wsparcie początkowej fazy rozwoju przedsiębiorstw technologicznych w Mazowieckim Klastrze BioTechMed” finansowanany ze środków Działania 3.1 „Poprawa rozwoju MŚP na Mazowszu” Poddziałania 3.1.2 „Rozwój MŚP” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Liderem projektu jest BTM Innovations Sp. z o.o., Partnerzy: Związek Pracodawców Klastry Polskie oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Termin realizacji: 1 wrzesień 2017 r. - 30 wrzesień 2018 r. (w trakcie)

2. Projekt pt. Clusters in the Visegrad Group ­ Challenges of the Future , współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki z siedzibą w Bratysławie. W ramach projektu została organizacja konferencji w dniach 23-24 listopada 2017 r. Brenna, Czechowice-Dziedzice.

Lider projektu: Związek Pracodawców Klastry Polskie, Partnerzy: Porta Novum Nonptofit Ltd (Węgry), The Union of Slovak Clusters (Słowacja), BTM Innovations Ltd. (Polska), Excalibur International Plc (Czechy)

Termin realizacji: 18 września 2017 r.- 31 grudnia 2017 r. (zakończony)

 

Członkowie:

ZP Klastry Polskie zrzesza blisko 40 klastrów i inicjatyw klastrowych. Od listopada 2017 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), w ramach której działa klaster motoryzacyjny Silesia Automotive and Advanced Manufacturing, przystąpiła do inicjatywy Związek Pracodawców Klastry Polskie i zawarła umowę partnerską o współpracy ze Śląskim Klastrem Lotniczym.

Wyróżnienia otrzymane przez ZP Klastry Polskie:

Luty 2017 - Związek Pracodawców Klastry Polskie otrzymał Plus Gazety Finansowej.

To, że razem można więcej nikogo nie trzeba przekonywać. Ale żeby jednym głosem mówili konkurenci, to już nie jest takie proste. Ale tak właśnie działają klastry skupione w Związku Pracodawców Klastry Polskie.Blisko 40 z nich, z przeróżnych branż, z których większość związana jest z bardzo wysokimi technologiami jest zlokalizowana w Polsce wschodniej. To ogromny kapitał! Dowodem jest to, że dzięki takiej formie współpracy zatarła się przepaść pomiędzy tzw. Polską A i B.

Kwiecień 2017 - Wyróżnienie Finansista Roku 2016 dla Krzysztofa Krystowskiego, Prezesa Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Już po raz 17. redakcja Gazety Finansowej przyznała nagrodę i wyróżnienia dla Finansistów Roku, których praca i zaangażowanie zostały wysoko ocenione przez dziennikarzy redakcji. Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie otrzymał wyróżnienie za wspieranie przedsiębiorstw i klastrów w różnych sektorach gospodarki, tworzenie dialogu pomiędzy instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami i naukowcami, a przede wszystkim za tworzenie nowych możliwości dla rozwoju działalności innowacyjnej firm.

___

Mamy nadzieję, że w 2018 roku będzie jeszcze więcej aktywności Związku Pracodawców Klastry Polskie, jak również zachęcamy i liczymy na obecność Członków Klastrów Polskich w działaniach Związku w roku 2018 i w latach kolejnych.

Zobacz także:

Tagi:

Wykonanie: Strony internetowe TupTupTup.pl